sevkethuner2 500 x 280
Düşünce

“Uçurtma Avcısı” Adlı Filmden Bir Kare

 

4 Aralık Pazar günü bir gurup arkadaşımla Uçurtma Avcısı (The Kite Runner) adlı, Marc Forster Yönettiği 2007 ABD yapım filmi seyrettik. Halid Hüseyin adlı bir Afganlının romanından senaryolaştırılan bu eser Afganistan, Pakistan ve ABD’de geçiyor. Filimde, Rus işgali sonrası ABD’ye kaçanlar ile Afganistan’da kalanlar arasında geçmişte yaşananlara daha sonra Taliban’la yaşananlara ekleniyor. Daha önce hiçbir yerde görmediğim bu filme ait bir kareyi sizinle paylaşmak isterim. Kral yanlısı muhacir Afganlı iki ailenin çocukları ABD’de evlenmeye karar verirler.

Düğün merasiminde Afgan gelenekleri hâkimdir. Önce gelin ve damat Kuran’ı öperler. Daha sonra üsteki resimden de görüleceği üzere üzerlerine bir örtü kapatılır ve kılıf içinden bir ayna çıkar. Eşraftan bir hanım bu aynayı yanlamasına sadece gelinin ve damadın birbirlerini görecek şekilde onların yüzlerine dönük tutar.

Aynaya bakan gelin ve damada “ Burada ne görüyorsunuz” diye soruluyor.

sevkethuner1 500 x 281

Filmin bu karesinde evet mi hayır mı diye sorulmadan aynadaki beraber görüntünün ne ifade ettiği sorulması beni çok etkiledi. Biz genellikle aynaya tek başına bakarız. Örneğin bu günlerde eşimizle, çocuklarımızla, annemizle, arkadaşlarımızla, bağlı olduğumuz cemaatimiz ile bir aynaya beraberce bakıp “Burada ne görüyorsunuz” diye sorulsa ne cevaplar alırdık konusunda merak içindeyim. Ahirette de dünyaya ait görüntülerimizi seyretmeden yaşarken bu metotla bir fikir sahibi olunabilir mi?

Bu ayna metaforu aklıma çektirdiğim fotoğrafları da getirdi. Geçmişteki resimlere bakarken yalnız çektirdiğim her fotoğraf bana yaşlandığımı, beyazlayan saçlarımı ve aldığım kiloları göstererek beni mahzunlaştırıyor. Fakat beraberce çektirilen her fotoğraf karesi bunun aksine beni o ortam içine sokup orada yaşananlar ile buluşturup çoğunlukla mutlu ediyor. Yani aynaya da fotoğraf makinesine de yalnız bakmanın (modernliğin) hüznünden beraberken kendimize (katkımıza) bakmanın (İslam’ın) kararlılığına doğru hicret etmek size de daha doğru görünmüyor mu?

Şevket HÜNER / 5.12.2011

Bir cevap yazın