finger 769300 1920 450 x 319
Düşünce

Sosyal Medya Ahlakı

Sevgili dostlar, bu aslında uzun zamandır değinmek istediğim bir konu idi. Başlığını da sosyal medya fıkhı ya da sosyal medya ilmihali olarak tasarlamış idim. Velakin hem bir fakih olmadığımdan ve hem de konunun ahlaka müteallik kısmını daha önemli gördüğümden konuya ahlak çerçevesinden bakmanın daha doğru olacağını fehmettim, yoksa evvel Allah mektepli fakihlere pabuç bırakacak da değilim.

Neyse bu akıllı bilgi sayarlar her şeyi çok biliyor ya, lafı uzattın diye ikaz veriyor bana hadsiz! Olsun bizde ona uyup hiddetlenmeyelim sevgili okurlar, mevzuya girelim o vakit. Bu sosyal medya mecralarından bendenizi en ziyadesiyle ifrit eden whatsapp kullanımı ile başlıyayım söze.

Bilader bu whatsapp platformunun en güzel tarafı malum, amacına uygun guruplar deruhde edip hızlı bir iletişim imkanı sağlamak.  Falanca üniversite mezunları, filanca komisyon üyeleri gibi. Peki, bu gruplar amacına uygun çalışıyor mu? Ne gezer! Birinin yakını vefat eder altına sırayla Allah rahmet eylesin mesajları. Bilader, kardeşler, bizim geleneğimizde taziye için adamın evine gidilir yahu! Hadi gidemedin, telefon edip bizzat şahsın kendisine taziye verilir. Ulaşmadın, zamanın yok. Hiç biri değil, tembelsin tamam ona da kabul, hiç değilse adamın kendi telefonuna mesaj at. Niye buraya yazıp iki yüz kişiyi taciz ediyorsun !! Bu nasıl bir Müslüman ahlakıdır, var mı kitap da bu ahvalin yeri..

Birde hayırlı cumalar ekibi var. Bazıları perşembeden başlıyor. Kopyala yapıştır, 500 kişinin cumasını tebrik et, vazifeni rahatça yaptın diye parmaklarını kütürdet. Birde ona uyanlar tayfası peşinden sökün eder, senin de mübarek olsun senide, senin de… Bu zevat dan önce boynu bükük cumaların vebalini kim üstlenecek dostlar.. La havle…

Farklı bir konu ama yeri gelmişken söyliyim benim bir projem var sağlık bakanlığına teklifimdir. Bu memleket de her şehre acil bir emekliler hasta hanesi lazım. Çünki, hasta haneler yaşlıların sosyalleşme platformuna dönmüş, gerçek hastalar baş göz üstüne lakin teyze maşallah turp gibi,  ufak bir dirsek ağrısını göstermeye gelmiş, üstelik yaşlılara öncelikte de var. Bu istismara dur demek lazım. işine gücüne gidecek adam randevu almasına rağmen saatlerce kuyrukta bekliyor. Böyle zulüm olmaz, böyle kaynak israfı olmaz… Neyse biz mevzumuza dönelim bu hayırlı cumalar ekibinden beni okuyan varsa ricamdır. Kardeş, lütfen birbirine hayırlı cumalar demek isteyen mübarek insanlar gurubu kurun, orada istediğiniz kadar tebrikleşin kardeşim. Bizim cumamız sizden önce de mübarekti zaten. Gürültü ve görüntü kirliliği yapmayın Allah aşkına.

Bu whatsapp grubunun üçüncü ve en aktif ekibi: Ben bu ortamların, şahıyım, bilinmezler padişahıyım. Medya dediğin benden sorulur, sen kısa pantolla gezerken biz buralarda top koşturuyor idik senin boyun kadar bizim kitap okumuşluğumuz var, ekibidir. Bunlara laf da yetişmez. Bunların hocaları herkesin hocasını döver. Hatta bazıları bizatihi kendisi hocadır. En tehlikelisi ve en mütecevazi de bunlardır. Her gurupta bunlardan birkaç tane numunelik bulunur. Bulaşmaya gelmez, sen bir söylemeden bin söyleyip, seni watsapa geldiğine geleceğine pişman ederler. Grubu aforizmalar ve makaleler zincirine boğarlar. Yemez içmez belge ve bilgi paylaşırlar. Gecenin ikisinde mesaj sesi duyarsanız bilin ki bunlar vatanı kurtarmakla meşguldür. 15 Temmuz’da en önde yürüyen bunlardır. Fetönün petönün ecdadını yedi ceddini 17 Aralık’tan önce de, bilen de, yüzüne tüküren de bunlardır.  Dış işleri, iç işleri, milli eğitim tekmili birden bunlardan sorulur. Bunları öyle Cuma ekibi gibi ayrı bir whatsapp gurubu da kesmez. Face den kovsan bace den içeri dalarlar.. Tek çare aynı ortamdayken sessiz kalmak, ilk fırsatta o ortamdan tüymek, kapıyı bacayı tıkamak.

Şimdilik bu kadar yeter, devamını bir sonraki makaleye bırakalım inşallah. Kalın sağlıcakla..

 

Bir cevap yazın