Düşünce

Elveda! Ey Şehri Ramazan

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı rahmeti ile geldi. Merhameti ile gönüllerimizi kuşatarak günahlarımızdan arındırıp sessizce ayrılıyor aramızdan. Farkında mıyız? Ramazan, nazlı bir rahmet bulutu gibi geçip gidiyor üstümüzden. Ömür sermayemiz tükenirken kalplerimizde bir ürperti; bir daha kavuşabilecek miyiz acep sana Ey! Rahmet ayı; şehri ramazan.  

İnsanoğlu nankördür, kendine verilen nimetlere kadirşinas olamaz çoğu zaman. Allah’ın (c.c) bize verdiği nimetleri saymaya kalksak sayamayız. Sağlık nimeti, rızık nimeti, aile nimeti, iman nimeti hemen aklımıza ilk geliveren nimetlerdir. Şüphesiz bu nimetler için rabbimize ne kadar hamd etsek şükrünü eda edemeyiz. Ramazan ayında tuttuğumuz oruçlarla bizlere verilen nimetlerin kadrini bilmeyi öğrendik. Her zorluktan sonra bir iftara kavuşmanın künhüne vakıf olduk.  Çoğu zaman kadirşinas olamasak da gönüllerimiz sende huzur buldu Ey! Merhamet ayı; şehri ramazan.   

Kul bedeninin güçsüz kaldığı, kalplerin en naif olduğu bir zamanda tuttuğumuz oruçlara aldırmadan kalp kırdık, gönül incittik. Dillerimizde letafet, nasihat süsü eksik olmaması gerekirken dillerimiz kimi zaman zehirli bir ok oldu, dost gönlüne batan. Suçluyuz, günahkârız; ancak bir o kadar da tevbekârız. Sende edilen tevbeler elbet zayi olmaz Ey! Kurtuluş ayı; şehri ramazan.   

Ramazan ayında şeytanlar kördüğüm zincire vurulmuşken, kalbimizde biriken lekelerin oluşturduğu kurumları temizleme fırsatı bulduk. Kur’an ile arındırılan bir kalp, Kur’an ile temizlenen bir zihin bizlere Ramazan ayının hediyesidir. Bu ayda hazır şeytanlar bağlanmışken öyle bir tazeleriz ki imanımızı Ramazanın bitimi ile serbest kalan şeytanlar bir sonraki Ramazana kadar bizleri şaşırtamasın, bir yıl boyunca istikamet üzere olsun tüm amellerimiz. Sende okunan mukabeleler, kılınan hatimli teravihler kalplerimize nur, gönüllerimize sürur oldu Ey! Kur’an ayı; şehri ramazan.   

Yapılan sahurların; mütevazi, bereketli iftar sofralarının tadı kaldı gönüllerimizde. Açılan her bir iftarda bizlere eşlik eden, bizlerle dua eden meleklerle soframızı süsledin. Yoksulların, düşkünlerin, yaşlıların, yetimlerin dünyasından bize haberler getirdin. Oruç ile yemeden, içmeden kesilirken elimizden, dilimizden, gözümüzden edindiğimiz günahların sende farkına vardık, sende arındırdık tüm azalarımızı. Sende yapılan secdelerin izi kaldı alınlarımızda Ey! Oruç ayı; şehri ramazan.   

Kadir gecesini aradık son on gününde. Bin aydan daha hayırlı bu gecede yapılan ibadetler bin çarpan etkisi yapsın diye. Seksen yıllık bir ömürde edilen ecri bir geceye sığdırmış rabbimiz. O gece meleklerin yeryüzüne inmesi, yeryüzünde manevi bir şöleninin başlamasıdır. Melekler, insanlar, cinler, tüm mahlûkat o gece ibadet halindedir. Kadir gecesi ruhların yükseldiği gecedir. Bizlere bin aydan daha hayırlı bir hediye getirdin Ey! İbadet ayı; şehri ramazan.    

Allah (c.c) için katlanılan her zorluğun sonu elbet bayramdır. Azmanlaşmış bir nefsi gemlerken yaşadığımız tatlı güçlüğün sonunda bayrama kavuşuruz. Bir ay boyunca uzun yaz sıcağında tutulan oruçlarla, yapılan secdelerle, edilen dualarla ruhların Mevla’ya yaklaşmasıdır bayram. Yeryüzünün tüm coğrafyalarındaki Müslümanların kalplerinin birleşmesidir; on binlerce kilometre uzakta farklı dillerde, farklı renklerde aynı kıbleye yönelen mü’minlerin ortak bir sevinci hissetmesidir bayram.

Bu bayram da biraz buruk geçecek. Yanı başımızda Suriye’de, Mısır’da, Filistin’de ve çok uzaklarda Arakan’da Müslümanların içine düştüğü zorluklar bu bayram kalplerimizi mahzunlaştırıyor. Mazlumların ahının yerde kalmaması, zalimlerin mülkünün yıkılması için Rabbimize sende niyaz ediyoruz Ey!.. Duaların geri çevrilmediği ay; şehri ramazan.  

Nazlı bir rahmet bulutu gibi geçip giderken üstümüzden senden ayrı günlerde hırpalanan, yaralanan gönlümüze bir merhem oldun Ey! Diriliş ayı; şehri ramazan.

Ey şehri ramazan! Hepimiz kutlu bir özlemle bir daha gelmeni, kalplerimizi yeniden diriltmeni bekleyeceğiz. Onulmaz bir hasretle özleyeceğiz seni.

Bir cevap yazın