baraan1 450 x 253
Coğrafya

Baran

Filmin Adı: Baran
Yapım Yılı: 2001
Tür: Dram, Macera, Romantik
Yönetmen, Senarist, Prodüktör: Mecid Mecidi

Film Konusu: Filmde Afganistan’ıRus işgali nedeniyle İran’a göç eden Afganların burada kaçak işçi konumuna dönüşmesi işleniyor. Hükümet bu muhacirleri bir yandan kaçak işçi olarak kovalarken diğer yandan işverenler onları ucuz iş gücü olarak çalıştırılmalarına göz yummaktadır. İslam devletinin aslında ulusal bir kimlikle devam ettiğine dair ince Mecid Mecidi yorumları alttan alta fonu oluşturuyor.

Mecid Mecidi bu filme Batı tarafından kirletilmiş Aşk olgusunu fıtrata çevirme gayreti sarf ediyor. Aşk insanı olgunlaştıran yönüyle ele alındığı filmin kadın karakteri filmin başından sonuna tek bir kelime bile etmiyor. Ayrıca filmin jönü Latif ise çok yakışıklı değil sıradan biri.

17 yaşındaki Azeri Latif, Tahran’daki bir inşaatta ameledir. Aynı inşaatta kaçak olarak çalışan bir Afganlı iş kazasında yaralanınca Latif’in hayatı da beklenmedik bir yön alır. Sakatlanan işçinin yerine erkek kılığına bürünmüş Rahmat kız çalışmaya başlar. Kalabalık ailesini geçindirme derdindeki bu çekingen genç, bir süre sonra istemeden de olsa Latif’in kantindeki işini elinden alır. O andan itibaren Latif, Rahmat’a karşı büyük bir kin beslemeye başlar. Ancak bu büyük kin, bir sırrın açığa çıkmasıyla büyük bir aşka dönüşecektir.

İran sinemasında kadınların saçlarının gösterilmesi yasak olduğundan Mecid Mecidi kızı, Latif’e bir perde arkasındaki gölgesi gösterir ve aşk burada başlar. Kız kaçak işçi olarak yakalanınca önce başka bir işe sonra da Afganistan’a dönmek zorunda kalır. Latif aynı pencereye hasretle bakınca sevdiği Rahmat yerine onun diktiği sarmaşığı(aşkı) görür.

Barana2 450 x 253

Bir cevap yazın