Düşünce

Abi Kime Denir?

Kardeşler içinde daha büyük olan erkek çocuğa abi ismi verilir. Kardeşlerini gözetip kolladığı için “abilik yapmak” sözü Türkçede deyimleşmiştir. Kan bağına sahip olmayan kişiler arasında da kol kanat germek toplumumuzda yaygındır. Okulda, iş yerinde, mahallede “abilik yapmak” sosyal ilişkilerimizin önemli bir parçasıdır. Abi, rehberlik etmesiyle, rol model olmasıyla, ufuk çizmesiyle öne çıkar. 

Abilik bir nevi analık vazifesidir. Baba ocağından çıkıp yabancı illere gidenler vardıkları yerlerde birinin himayesine muhtaçtır. Kimi zaman çalışmak için gurbete çıkan, kimi zaman okumak için üniversiteye giden kimseleri yeni girdikleri ortamın zorluklarından abiler kurtarır. Annemizin bize gösterdiği sevgi ve şefkati akrabalık bağı olmayan başka birinde bulmak istersek bu kimse abidir. Bir abiden mahrum olanlar hayatın dikenli yollarında tökezleyerek yürürler, gurbetin kurumlu havasını soluyarak tükenirler. 

Abiler diğergamdır. Kendisinin ihtiyacı varken sizin ihtiyacınızı düşünür. Sizi kendi nefsine tercih eder. Kimi zaman cebindeki parayı, kimi zaman elindeki ekmeği paylaşır. En çok ihtiyaç duyduğunuz anda, başınızı kaldırdığınızda yanınızda duran abinizdir. Sarılmayı, yaslanmayı, bağlanmayı, adanmayı bir abiden öğrenirsiniz.  

Abi, size kendinizi değerli hissettirir. Size yük olmaz, yükünüzü alır. Hatalarınızı yüzünüze vurmaz, sizi acıtmaz. Bazen bir dost edasıyla, bazen espriyle acıyı tatlı söyler. Gerçekten abilik yapan birine hiç hayır diyemezsiniz. Çünkü sizin iyiliğinizi istediğini ruhunuzun derinliklerinde hissedersiniz.  

Bazen telefonunuz çalar, ahizenin arkasındaki ses abinizin sesidir. Bir dostu arar gibi sizi arar ve içini döker. Derdini anlatır; ama derdiyle boğmaz. Sohbetin sonunda size bir şeyler kattığını görürsünüz. O anlattıkça tecrübe aktarır, sohbeti sizi geliştirir. Telefonu kapatırken kendi dertlerini unutan yine size ufuk çizen bir kılavuz vardır karşınızda.  

Abi, kıskanmaz, haset etmez, büyüklüğüyle sizi ezmez. Yüreği ve zihni ne kadar büyükse sizi de o kadar büyütür. Sizin farkında olmadığınız yeteneklerinizi görür ve sizi cesaretlendirir. Bir abinin teşvikiyle hiç hayalinize gelmeyecek işleri başarırsınız. Elde ettiğiniz imkanlarda size güvenen, size güven veren bir abinin izi bulunur. Bir abinin eliyle adam olursunuz. 

İsimleri Bahattin abi olur, Akif abi olur, Cemal abi olur, İbrahim abi olur. Bu dünyadan göç etseler bile gözleri sizin üzerinizdedir. Öldükten sonra amel defterleri kapanmayan kimseler arasında abiler de bulunur. Onu anarak ve onu yâd ederek yaptığınız hayırlı işlerden abinizin amel defterine de ecir yazılır.

Bir cevap yazın